Gå till innehåll

SSF

Glada barn från från Norrköpings Skidklubb (NSK). Foto: NSK.

Glada barn från från Norrköpings Skidklubb (NSK). Foto: NSK.

Trygg idrott med Norrköpings Skidklubb – ”barnen ska ha en plats där de känner sig hemma”

I Norrköpings Skidklubb (NSK) står trygg idrott i centrum, där varje medlem ska känna sig välkommen oavsett ålder eller nivå. Här är engagemang och gemenskap nyckelord som genomsyrar verksamheten, där de själva äger och driver Yxbacken, som får de aktiva att känna sig som hemma.

Med över 140 aktiva åkare och ett brett stöd från många medlemmar är NSK en av Sveriges största alpina skidklubbar. Arbetet med trygg idrott och gemenskap har alltid funnit inom föreningen, men för cirka tre år sedan ville NSK ta ytterligare kliv och göra de aktiva mer involverade.

– Jag och flera i föreningen tyckte att det var lite spretigt, vi hade ingen tydlighet i det, och barnen var inte så delaktiga och de är ju det viktigaste vi har, säger Carl Rydberg, sportchef Norrköpings Skidklubb.

Styrelsen jobbade tillsammans fram tre värdeord – Laget, Glädje och Utveckling – som barnen sen fick sätta sina egna ord och betydelser på.

– Sen gjorde vi affischer av detta som vi har lite överallt, vi sätter upp dem i backen varje träning och tar med dem på läger och tävlingar. Det är verkligen superviktigt, säger Carl Rydberg och fortsätter:

– Om man har lite bråttom och inte sätter upp dem en träning så frågar barnen vart de är. Det är också roligt på läger och tävlingar när andra klubbar kommer fram och läser på dem, kanske kan det ge lite inspiration.

Varje träning sätter Norrköpings Skidklubb upp skyltar med klubbens värdeord. Foto: NSK.

Varje träning sätter Norrköpings Skidklubb upp skyltar med klubbens värdeord. Foto: NSK.

Linjeval – i dubbel bemärkelse

En viktig del av NSKs arbete med trygg idrott är att uppmuntra långsiktigt engagemang och deltagande. Genom att skapa en välkomnande och inkluderande miljö strävar klubben efter att behålla medlemmar genom hela livet. Det handlar inte bara om att vara en förening för skidåkning, utan också en plats där vänskap och gemenskap blomstrar. Som en del i detta arbete har föreningen jobbat fram Linjeval 2.0 – ett material som både handlar om linjeval i backen och som förening.

– Det började med ett arbete kring skidteknik jag gjorde tillsammans med regionen för ett antal år sedan. Men vi sa också att linjeval ska handla om hela föreningen, inte bara skidteknik, utifrån värderingarna som gäller för oss, säger Carl Rydberg.

För att skapa en bra gemenskap samlas alltid de aktiva i grupper, före och efter träningarna, och på läger bor de tillsammans med olika familjer för att lära känna alla medlemmar.

– Det tror jag är jätteviktigt för klubbgemenskapen, de där små grejerna gör rätt stor skillnad, säger Carl Rydberg.

För Norrköpings Skidklubb är samling både före och efter varje träning viktigt. Foto: NSK.

För Norrköpings Skidklubb är samling både före och efter varje träning viktigt. Foto: NSK.

Yxbacken – en plats för de aktiva att känna sig hemma

Föreningen har lyckats skapa en miljö där alla kan vara med och bidra, oavsett om man åker skidor för kamratskapet eller strävar efter att utvecklas till sin fulla potential. En av NSKs främsta styrkor är deras förmåga att skapa ideellt engagemang, något det behövs mycket av eftersom de själva både äger och driver skidbacken i Norrköping.

– Det betyder att vi har väldigt, väldigt fina träningsmöjligheter i klubben. Men också att det är rätt mycket ideellt arbete som måste utföras. Allt ifrån att spruta snö till att stå i liften och jobba i caféet. Det är många positioner som ska fyllas, säger Carl Rydberg och fortsätter:

Att föreningen själva driver Yxbacken innebär att barnen och ungdomarna har en plats där de kan känna sig hemma.

– Barnen ska känna att backen är deras på något vis, den ska vara deras trygghet, säger Carl Rydberg och fortsätter:

– Jag tror att trygg idrott handlar mycket om att barnen ska ha en plats där de känner sig hemma.

Genom ett tydligt fokus på värdegrunden och gemensamma mål har NSK lyckats skapa en trygg och positiv idrottsmiljö för alla sina medlemmar.

Tillsammans jobbar Norrköpings Skidklubb för trygg idrott. Foto: NSK.

Tillsammans jobbar Norrköpings Skidklubb för trygg idrott. Foto: NSK.

Riktlinjer för barn- och ungdomsidrott

Trygghet är en av de fem huvudriktlinjerna i Riksidrottsförbundets riktlinjer för barn och ungdomsidrott. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Under Trygg Idrott Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. kan du ta del av stödmaterial från Svenska Skidförbundet.

Vad gör din förening för att skapa trygg idrott? Berätta för oss!
Hör av dig till:
Jenny Limby, kontaktperson barn och ungdom
Mejl: jenny.limby@skidor.com

Senast uppdaterad
2024-03-01
Publicerad
2024-02-07
Skribent
Clara Sjölund, SSF

UPPTÄCK MER

Utbildning för föreningsledare

Idrottsrörelsen är en fantastisk arena som engagerar och motiverar mån...

LÄS NYHETEN

Anläggningsforum tar sikte mot nästa säsong!

Vi tipsar om att titta på våra tidigare anläggningsforum medan du invä...

LÄS NYHETEN

Nominera en ung lovande ledare före den 15 april

Nu söker vi de tre nya stipendiater till ”Konung Carl XVI Gustafs 70-å...

LÄS NYHETEN

Värmdö Freestyle MT firar tio år – ökat antalet aktiva med tusen procent

Från 12 till 120 åkare – på tio år har Värmdö Freestyle MT ökat antale...

LÄS NYHETEN

Rekordlång säsong för Vångabacken – möjliggör utförsåkning söderut

Säsongen 2023/2024 blev succé för Vångabacken som tack vare en kall st...

LÄS NYHETEN

Inspirerande idrott – Nominera en förening som förtjänar upp till 100 000 kronor

Sveriges centralförening för idrottens främjande (SCIF) vill att idrot...

LÄS NYHETEN

Utbildning för föreningsledare

Idrottsrörelsen är en fantastisk arena som engagerar och motiverar mån...

LÄS NYHETEN

Anläggningsforum tar sikte mot nästa säsong!

Vi tipsar om att titta på våra tidigare anläggningsforum medan du invä...

LÄS NYHETEN

Nominera en ung lovande ledare före den 15 april

Nu söker vi de tre nya stipendiater till ”Konung Carl XVI Gustafs 70-å...

LÄS NYHETEN

Värmdö Freestyle MT firar tio år – ökat antalet aktiva med tusen procent

Från 12 till 120 åkare – på tio år har Värmdö Freestyle MT ökat antale...

LÄS NYHETEN

Rekordlång säsong för Vångabacken – möjliggör utförsåkning söderut

Säsongen 2023/2024 blev succé för Vångabacken som tack vare en kall st...

LÄS NYHETEN

Inspirerande idrott – Nominera en förening som förtjänar upp till 100 000 kronor

Sveriges centralförening för idrottens främjande (SCIF) vill att idrot...

LÄS NYHETEN

Idrottsministern på plats vid Svenska Skidspelen

Idrottsminister Jakob Forssmed besökte i dag Svenska Skidspelen för at...

LÄS NYHETEN

Din röst behövs – hjälp oss skapa framtiden

Svenska Skidförbundet tror på kraften av gemenskap, passion för skid- ...

LÄS NYHETEN

Svenska mästerskap 2024

När säsongen börjar lida mot sitt slut, i mars och april, är det dags ...

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor