Erik Lindebergs Stötenfond
Under gårdagens Alpina ting fick en aktiv och en ledare motta stipendier ur Erik Lindebergs Stötenfond.
I söndags delades två stipendier ut till två skidentusiaster från Dalarna Erik Lindebergs Stötenfond är en fond som förvaltas och administreras av styrelsen för Dalarnas Skidförbund. Fonden består av två delar, ett ledarstipendium och ett stipendium till aktiv. Ledarstipendiet skall delas ut till en person tillhörande Sälens IF alpina eller Malungs SLK. Stipendiet är avsett förutbildning och utveckling av stipendiaten i dennes verksamhet för alpin skidsport.
Det andra stipendiet skall delas ut till den aktivt tävlande för Dalarna
som gjort framstående idrottsprestationer och visar sig vara en bra kamrat och ett föredöme, även utanför idrottsarenan. Stipendiet kan inte sökas.
Vi vill därför gratulera stipendiaterna Stefan Forsman och Fanny Axelsson!
Nedan följer motiveringarna.
Stefan Forsman Malungs IF tilldelas:
Erik Lindebergs Stöten Fond –Ledarstipendium
Motivering: Stefan Forsman som gjort ett fantastisk jobb med att träna och fostra klubbens åkare under många år. Stefan är ett föredöme och stort stöd och som år efter år lägger ner det mesta av sin fritid för att få det att fungera.
Fanny Axelsson IFK Mora tilldelas:
Erik Lindebergs Stöten Fond –Aktivstipendium
Motivering: Fanny har fortsatt att utvecklas och har med sin attityd samt fina tävlingsframgångar visat att hon tillhör Sveriges bästa juniorer. Vi vill på detta sätt visa vår uppskattning och önska Fanny lycka till inför den kommande säsongen.
2022-12-21
2017-05-15